in

Roboti závodili s lidmi v běhu! Uskutečnil se historicky první půlmaraton

Zní to jako výjev z dystopického sci-fi, ale ve skutečnosti se jedná o realitu… Dvounozí roboti se spolu s lidmi zúčastnili půlmaratonu!

Dne 19. dubna 2025 se uskutečnil historicky první humanoidní maraton na světě, kterého se zúčastnilo i dvacet robotických běžců.

Závod se konal v pekingské čtvrti Jizehuang, což je technologické epicentrum čínského hlavního města, a utkaly se v něm i týmy z několika čínských firem a univerzit. A každý z nich nasadil také robota vlastní konstrukce – dvounohého, v lidské velikosti, různých tvarů a barev.

Událost se stala nejen sportovní kuriozitou, ale i přehlídkou ambicí Číny v oblasti pokročilých humanoidních technologií, které se snaží dohnat americkou špičku, která stále disponuje nejvyspělejšími modely.

Podle čínských úřadů a státních médií se humanoidní roboti stávají strategickým sektorem budoucnosti, přičemž ministerstvo průmyslu je v roce 2023 označilo za „novou hranici technologické soutěže“ a stanovilo cíl masové výroby i vývoje bezpečných dodavatelských řetězců. Není tedy divu, že videa, ve kterých roboti jezdí na kole, kopou do míče, anebo předvádějí gymnastické výkony, se šíří internetem jako lavina, a to často s podporou oficiálních čínských kanálů.

Závod ale ukázal, že cesta k plnohodnotné robotické atletice ještě potřebuje nějaký ten čas, neboť zatímco 12 tisíc lidských závodníků zdolávalo půlmaraton samostatně, roboti běželi s technickým doprovodem. 

Během závodu měli roboti také možnost nechat si vyměnit baterii, a dokonce je bylo možné střídat (ovšem s desetiminutovým penalizačním trestem). Někteří roboti rovněž potřebovali fyzickou oporu, takže technici museli běžet s nimi a mnozí byli vedeni na vodítku nebo pomocí dálkového ovládání.

A kdo v závodu zvítězil? Nejlépe si vedl robot Tiangong Ultra, který byl vytvořen Pekingským inovačním centrem pro humanoidní roboty. Trať dlouhou 21 kilometrů totiž zvládl za 2 hodiny a 40 minut, což byl sice pomalejší výsledek než výsledek lidského běžce, ale nejrychlejší ze všech robotů. A v čem spočíval jeho úspěch? Jednalo se totiž o robota, který měl dlouhé nohy a běžecký algoritmus, který napodoboval lidský pohyb. Během závodu ale robot musel mít třikrát vyměněnou baterii a neobešel se bez podpory operátora.

Nechci se chlubit, ale myslím, že žádná jiná robotická firma na Západě zatím nedosáhla sportovního výkonu jako Tiangong,“ prohlásil podle agentury Reuters technologický ředitel centra Tang Jian.

Závod tak sice ukázal šokující pokrok, ale také jasně stanovil hranice současných možností, kdy humanoidní roboti prozatím potřebují pomoc, neboť jejich výdrž je omezená a samostatnost relativní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

      Co si myslíte?

      Napsal(a): Bizzár

      Svalovec Van Damme vyvolal poprask: Chci jet do Ruska a být velvyslancem míru!