in

99 % Egypťanů se ožení pouze s Egypťankou! Na Evropankách si vše jen zkouší, tvrdí Češky žijící dlouhodobě v Hurghadě…

Moje máma (55 let) si od září píše s nějakým třicetiletým mužem z Egypta, kterého poznala na dovolené. To by ale ještě nebyl takový problém. Ona teď ale za ním chce letět na patnáct dnů, protože prý zamluvil někde apartmán. A letenku si dokonce zaplatila sama. Bojím se o ni, protože to není sranda. Těch případů, kdy tito muži využívají starší ženy je až až. Jsem z toho fakt zoufalá. Navíc, když neumí ani kváknout anglicky,” tak zněl například příspěvek jedné z internetových diskuzí.

Případů, kdy se ženy, které vyrazí na dovolenou do Egypta nebo do jiné exotické země, zamilují do tamního zaměstnance hotelu nebo někoho podobného, je totiž čím dál tím více…A není na tom ani nic nepochopitelného, neboť tito muži velmi dobře ví, co na ženy, které nejsou zvyklé na takové množství pozornosti, velmi dobře platí…Těmto mužům také obvykle nechybí jisté charisma, umějí se chovat zdvořile a časté bývá i to, že od nich žena dostane tolik komplimentů, jakých se jí nedostalo za celý její život. To pak může být, oproti dosavadnímu a stereotypnímu životu, opravdovým a skutečně osvěžujícím kontrastem a není tak zcela překvapivé, že se nemálo těchto žen rychle zamiluje. Muži z egyptských rezortů mají totiž s navazováním vztahů s turistkami nemalé zkušenosti a velmi dobře vědí, jakým způsobem je zaujmout a získat jejich náklonnost. Rychlý vývoj vztahu, ke kterému na dovolené často dochází, snadno způsobí, že ženy podlehnou iluzi o intenzivním a hlubokém spojení, které však nemusí být skutečné.

I přes zamilovanost je tedy potřeba zachovat jistou obezřetnost, neboť velmi častým problémem těchto vztahů nakonec bývají značné kulturní rozdíly. Zpočátku sice oba bývají svou odlišností okouzleni, po čase mohou ale narazit na rozdílné životní postoje a hodnoty. V tradičních muslimským rodinách je totiž kladen silný důraz na poslušnost a podřízenost ženy, což může být pro evropské ženy v pozdějších stádiích vztahu obtížně přijatelné. 

Mnoho mužů v turistických destinacích, jako je například Hurghada nebo Marsa Alam, vidí také vztah s evropskými ženami jako příležitost pro lepší ekonomickou budoucnost či jako možnost, jak se natrvalo přestěhovat do Evropy. To však nemusí  znamenat, že jsou všichni tamní muži neupřímní nebo že snad ženám vědomě ubližují…Přesto ale existují případy, kdy byl vztah využit ke sňatku a následné poté k žádosti o vízum, po jehož získání vztah rychle skončil. 

Pokud je to pak žena, kdo se rozhodne přestěhovat do muslimské země za svým partnerem, čekají ji i další výzvy…Život v muslimských zemích totiž bývá skutečně odlišný, a to zejména v otázkách náboženství, oblékání společenských pravidel a svobody. V důsledku toho tak žena může zjistit, že je pro ni nakonec značně obtížné přizpůsobit se životu v prostředí, které klade zcela odlišný důraz na individuální práva a role pohlaví. Jiné ženy zas nové partnery přivedou do své domovské země a doufají, že vztah bude pokračovat v západním stylu života. V takových případech však mohou vyvstat problémy, neboť mnoho ze zmíněných mužů má hluboce zakořeněné a zcela jiné kulturní hodnoty či představy o fungování rodinného života. To pak může vést ke konfliktům a zjištěním, že žena později zjistí, že se vztah nevyvíjí tak, jak si původně přála, nebo očekávala.

Těmto otázkám se na české internetové scéně dlouhodobě věnují i ženy, které mají s životem v Egyptě, a tím, jak to v této zemi skutečně funguje, vlastní a dlouhodobé zkušenosti. Ale i tyto ženy, jež například žijí v mnohaletém a harmonickém manželství s Egypťanem, upozorňují své sledující na všelijaká úskalí, na které je potřeba dát si pozor. A nutnost dát si pozor je, dle jejich názoru, třeba na to, že v Egyptě existují různé stupně svazku mezi mužem a ženou…„Existuje oficiální manželství a neoficiální manželství, tedy Orfi. A to Orfi je manželství, které je udělané právě jen pro Egypťany a cizinky, protože mezi Egypťanem a Egypťankou Orfi svatba prostě není…Neexistuje! A tato smlouva byla vytvořena pouze z důvodu, že v Egyptě nemůžete mít sexuální poměr bez toho, aniž byste byli svoji! Tady se tomu říká š**ací smlouva…A když máte ten Orfi dokument, tak jste chráněni v tom bodě, že kdybyste byli se svým egyptským partnerem někde na hotelu a přišla policie, tak máte prostě dokument, že jste manželé…Ale je to neoficiální, je to jenom pro tento účel! Já to opravdu nikomu nedoporučuji, aby to podepsal, protože tahle smlouva dává všechna práva tomu muži a nedává žádná práva ženě,“ uvedla tzv. The Niqab Girl, která vydává pod stejným názvem videa na platformě Youtube a která žije v Egyptě spokojeným manželským životem. 

A proč je vlastně egyptský muž ochoten podepsat Orfi a nevezme si ženu rovnou oficiálně? „Může to být to, že vás chce skrýt před svou rodinou. Ne každý totiž souhlasí s tím, aby si jejich syn vzal cizinku, protože Egypťan, když si bere Egypťanku, tak musí být panna, nedotčená a čistá! A Egypťané o nás samozřejmě nemají příliš dobré smýšlení. Většinou si totiž myslí, že jsou všechny cizinky d*vky…A vy když přijede do Egypta, a chcete se vdát za Egypťana, tak už panny nejste…A ženy Egypťanky ty tradice milují. Další bod může být ten, že nemá práci, peníze, nebo že je mladý. A když si Egypťan chce vzít Egypťanku, tak chce být opravdovým mužem. To znamená – vzít si Egypťanku, postarat se o ni a zabezpečit ji! A ta Orfi smlouva vám tohle vůbec nezaručuje, on totiž za vás není zodpovědný a nemusí se o vás starat. To znamená, že když žijete spolu, tak žijete třeba půl napůl, nebo cizinka platí všechno. Takže vy mu dáte to, co on chtěl a on vám nemusí dát nic,“ dodala ještě Niqab Girl. 

Další z žen, které se tématu Egypta věnují, a velmi precizně vysvětlují palčivé otázky a témata svým sledujícím, je například Youtube kanál Vera Adel či Lubomira Mohamady https://www.youtube.com/@lubomiramohamady, což jsou ženy, které v Egyptě rovněž žijí řadu let (Vera Adel dokonce osmnáct), a to ve spokojeném manželství s dětmi.

Zhruba před půl rokem se na Youtube scéně také objevila dvojice mladých žen, konkrétně pak Adéla a Markéta, které vydávají podcast s názvem Do Nepohody, kde pravidelně informují o svém životě v egyptské Hurghadě. A před pár dny se na  jejich kanále například objevilo i video s názvem Nepopulární názory na Hurghadu a vztahy s Egypťanem, ve kterém obě ženy svým sledujícím bez okolků vysvětlily, jak to v tomto oblíbeném letovisku vlastně chodí…https://www.youtube.com/@DoNEpohody112

V Hurghadě máte mizivou šanci, jako asi 0,0001 %, že si najdete Egypťana, se kterým vám to vyjde a který to s vámi myslí vážně. A to mám potvrzené od Egypťana,“ řekla hned v úvodu Adéla. „Ale nikdo to nechce slyšet. A ještě bych k tomu chtěla dodat, že pokud si najdete frajera v hotelu v Hurghadě, tak to všechno bude prašť, jak uhoď. Prostě není jinej! A když by to s vámi myslel vážně, tak v tom hotelu kvůli vám skončí a najde si jinou práci,“ doplnila ji ještě Markéta, která již v Hurghadě žije tři roky. „Já jsem se o tom asi dva dny zpátky bavila s mojí sousedkou, která je velice poevropštělá a říkala, že tady určitě nedoporučuje si najít nějakého Egypťana. Takže hodně štěstí holky!” dodala Adéla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

      Co si myslíte?

      Napsal(a): Bizzár

      Charlotte Stefan: Nechápu, proč mě Ornella a Agáta řeší. Máma byla aspoň na svatbě!

      Dominique Alagia: S Danem jsme se nerozešli! Společné bydlení ale plánujeme až za pár měsíců